Банки готові видавати більше кредитів, але є але
16.03.2018
Аналітики Нацбанку прогнозують зростання банківського споживчого кредитування в цьому році. Банки підтверджують такі наміри, але через умови на ринку кредитування, відносяться з неабиякою часткою скептицизму.
У щоквартальному звіті Нацбанку, який отримав назву «опитування про умови кредитування» були викладені думки аналітиків основних банків щодо можливого зростання обсягів кредитування навесні 2018 року. Згідно зі звітом, практично всі банки очікують збільшення інтересу до споживчих програм кредитування, таку думку є у 67% всіх опитаних. Крім інтересу до споживчого кредитування, банки проявляють зацікавленість у кредитуванні малого й середнього бізнесу. Інтерес банків зрозумілий, після виходу з фінансового ринку цілої групи банків і наступної за цим ліквідації, конкуренція зменшилася, а попит залишився - це хороша можливість заробити і збільшити свій капітал. Серед ліквідованих банків виявилися: Дельта банк, VAB банк, Національний кредит, Фідобанк, Фінанси та кредит, Михайлівський, Національний кредит і ін. Активізація споживчого кредитування була зафіксована в кінці 2017. Згідно зі статистикою НБУ, за минулий рік портфель гривневих кредитів виріс з 500 млрд гривень до 569,4 млрд.
Крім банківського сектора відзначене безперервне зростання кредитування від небанківських фінансових установ. За 9 місяців 2017 року жителі України взяли в борг 31,7 млрд гривень в ніші мікрокредитування.
У чому підступ
Логіка і дії банків зрозумілі й логічні, вільний від конкурентів ринок - це можливість заробити. Але є ще одна причина. Якщо озирнутися на кілька років назад і проаналізувати статистику кредитування, спливає неприваблива правда. Банки накопичили велику купу непрацюючих кредитів, які як баласт тягнуть банки на дно. Згідно з інформацією НБУ, станом на 1.12.2017 загальний обсяг боргів по кредитуванню фізичних осіб склав 164 млрд гривень, в той же час обсяг боргів юридичних осіб склав 439,9 млрд. Виходить співвідношення 15% / 85%. Банки отримали безцінний гіркий досвід, і тепер стоять перед дилемою: дати кілька кредитів на значну суму або займатися кредитуванням на, порівняно невеликі суми для фізосіб. Досвід торішнього кредитування схиляє в сторону кредитування фізосіб. Нехай на невеликі суми, нехай з високими поточними витратами, але в високим ступенем надійності.
Що хочуть прості споживачі
Банки хочуть отримувати прибуток, бажано з наростаючими темпами, але кінцевих споживачів це бажання ніяк не турбує. Люди хочуть отримати особисту вигоду. У переважній більшості випадків потенційний клієнт буде оформляти кредит там, де це буде йому вигідно і зручно. Першочерговим і найважливішим чинником, що визначає де буде взято кредит, є процентна ставка. Потім йде сукупна доступність послуги, рівень перевірки та лояльність щодо несприятливих клієнтів. Якщо з першим фактором все складається сприятливо, то з іншими не надто. Зайва зарегульованість, бюрократія і небажання пристосовуватися до нових умов ринку відштовхують українців брати кредити в банках.
На тлі екстенсивно неповоротких банків яскраво виділяються небанківські фінансові компанії, що працюють в ніші мікрокредитування. Так звані МФО компанії, формат роботи яких дозволяє кредитувати в офлайн і онлайн режимах. Такі компанії є протилежністю банкам. У своїй роботі МФО компанії дотримуються таких принципів:
- Проста і доступна послуга будь-якому українцеві у всіх містах країни
- Мінімальний час оформлення кредиту
- Мінімальний пакет документів і відсутність бюрократії.