мобільне шахрайство

Як не стати жертвою телефонного шахрайства

13.04.2018

Фінанси

Згідно зі статистикою, в минулому році в результаті телефонного шахрайства з рахунків українців було вкрадено близько 275 мільйонів гривень. Найчастіше шахраї прагнуть дістати доступ до даних банківських карт, акаунтів інтернет банкінгу та персональної інформації, що знаходиться в телефонах українців.

Як тільки стало можливим зберігати і оплачувати послуги за допомогою електронних засобів взаєморозрахунку, шахраї відразу почали шукати можливості отримати чужі дані в свої руки. Активний розвиток інформаційних технологій став причиною зростання рівня кіберзлочинів. У 2017 році в результаті дій кіберзлочинців світова фінансова система втратила більше 600 млрд доларів.

В Україні рівень шахрайства з банківськими картами вдалося локалізувати. Якщо в минулому році було втрачено 275 мільйонів, то роком раніше, в 2016 році шахраї викрали 340 мільйонів гривень. Основний спосіб крадіжки грошей - це дзвінок, нібито, від працівника банку. Згодом вдалося з'ясувати основні способи розлучення, але і шахраї не сидять склавши руки, постійно придумуючи нові способи.

Популярна схема шахрайства - СМС повідомлення про блокування банківської карти

Багато українців стикалися з ситуацією, коли на телефон приходило СМС повідомлення з інформацією про блокування картки. Саме по собі таке повідомлення повинно викликати насторогу, тому що приходить або з невідомого номера, або, зовсім від прихованого абонента. Шахраї намагаються налякати свою жертву, адже в стресовому стані людина може не звернути увагу на дивні і неприродні питання. Шахраї просять передзвонити на зазначений в СМС номер. Якщо довірлива жертва передзвонює на вказаний номер, шахраї, представляючись представниками банку, дізнаються дані карти, пін код і іншу інформацію, а потім, отримавши доступ до рахунку, знімають всі доступні засоби. За даними кіберполіції, за останній рік почастішали випадки подібного шахрайства, причому, локація абонента, що представляється працівником банку, найчастіше виходить з Донецької та Луганської областей. Якщо раніше для зв'язку з жертвою використовували звичайні номери телефонів, то останнім часом почастішали випадки використання коротких, чотиризначних номерів (платна послуга операторів мобільного зв'язку). Такі номери використовують самі оператори і різні організації, часто банки. Ці шахраї намагаються копіювати діяльність банку і викликати довіру жертви.

Що робити, щоб не стати жертвою подібної схеми

Головне правило - залишатися спокійним і не піддаватися паніці. Сама по собі втрата або блокування вашої картки не дозволить шахраєві одержати доступ до грошових коштів на карті. Важливо не втратити пін код карти і не дати доступ до нього третім особам.

У разі втрати картки або її блокування, ніхто і ні за яких випадках не просить повідомити пін код вашої картки. Будь-які спроби подібного характеру необхідно ігнорувати.

Що просять повідомити шахраї

  • Питають пін код, дату і номер карти
  • CVV код карти (розташований на зворотному боці картки)
  • Перевірочний пароль, який приходить на ваш телефон при здійсненні операцій з вашою карткою / рахунком
  • Здійснити авторизацію або переклад з вашої картки на іншу.

Мобільність і практичність, але разом з тим і ризик

Доступ до інтернет банкінгу з телефону - це зручно і практично, але також це підвищений ризик. Справа не тільки в можливості оплатити покупку. Сучасні мобільні додатки дозволяють бути в курсі стану свого рахунку, оплачувати і приймати оплату, здійснювати оплату комунальних платежів та інше. Для цього необхідно встановити на свій телефон відповідне мобільний додаток і зв'язати зі своєю карткою.

Саме таку схему розкрили в Україні в 2018 році. Додаток для телефонів на операційній системі android отримувало інформацію про карту власника, дані з смс про коди авторизації і передавало її зловмисникам. Жертвами цього додатка стали 6,5 тисячі телефонів, були отримані персональні дані 1,3 тисячі карт.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн