перевірка клієнтів в банку

Нові правила перевірки даних клієнта і джерел його доходів в банку

06.10.2017

Фінанси

Згідно з новими рекомендаціями від Нацбанку України №42 та №43, банкам рекомендується змінити підхід до перевірки походження фінансових коштів своїх клієнтів. Тепер банки будуть зобов'язані більш ретельно перевіряти походження коштів і історію операцій клієнта.

Дана рекомендація стосується клієнтів і їх операцій в разі, якщо мова йде про значні суми. Щоб відкрити депозит у банку на велику суму, необхідно буде мати документальне підтвердження легального походження коштів. Перевірка клієнта буде здійснюватися при проведенні всіх великих операцій, наприклад, купівля автомобіля або квартири, з перерахуванням грошей через банківську систему переказів.

За словами представника НБУ, нові рекомендації повинні сприяти зменшенню «тіньових» операцій і безподаткоих платежів. Якщо раніше під формальну перевірку потрапляли тільки особи, які проводять фінансові операції на суму понад 150 тисяч гривень, то тепер така перевірка буде проходити ретельний моніторинг і оцінку ризику.

Раніше банки мали звітувати один раз в квартал, збираючи всю інформацію клієнта і походження його грошей. Зараз, за ​​новою рекомендації НБУ, банк повинен перевіряти дані клієнта режимі реального часу і надавати звіт в фінмоніторинг. Крім цього, тепер банки будуть зобов'язані проводити комплекс дій по визначенню реальних кінцевих бенефіціарів власників грошових коштів. За невиконання цих вимог діяльність банку може бути визнана ризиковою.

Кого торкнеться нововведення

В цілому, нововведення можуть торкнутися тільки тих, хто здійснює одиничні крупні операції через банківську систему. У разі, якщо людина здійснює грошові операції регулярно то, в перевірці немає необхідності. Перевірка може здійснюватися вибірково.

Які документи можуть вимагати в банку для підтвердження

Банк з урахуванням ризик-орієнтованих підходів повинен здійснити документально підтверджену перевірку джерел походження коштів (активів) клієнта на підставі офіційних документів, належним чином завірених їх копій чи інших джерел, якщо така інформація є публічною.

Простими словами, якщо ви йдете в банк проводити операції на суму понад 150 тис. гривень і раніше не були частим клієнтом відповідного банку, він може вимагати від вас ряд документів.

Документами, які дають можливість здійснити такий аналіз і зробити обґрунтований висновок, зокрема можуть бути:

  1. Копія декларації про майновий стан і доходи, тобто податкова декларація з відміткою контролюючого органу України про її отримання (для резидентів)
  2. Копія декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру / декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або органу місцевого самоврядування, отриманаї, зокрема з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, формується і ведеться Національним агентством з питань запобігання корупції
  3. Для нерезидентів України таким документом може бути копія податкової декларації про доходи з відміткою контролюючого органу іноземної держави про отримання;
  4. Інші документи, що підтверджують джерела походження власних коштів і активів фізичної особи.

Давність документів не має значення.

Чим все може обернутися

З боку банків відзначають, що нові рекомендації можуть стати важелем впливу НБУ. У разі виявлення порушень з боку банків, НБУ і Фінмоніторинг можуть штрафувати останніх.

Якщо в банку немає документів (інформації) щодо реальних фінансових можливостей здійснення фінансових операцій клієнтів, або в разі невідповідності фінансових операцій клієнта наявними в банку документам щодо його фінансового походження, за здійснення банком ризикової діяльності може накладатися штраф у розмірі до 1% від суми зареєстрованого статутного капіталу банку.

Також нові правила можна використовувати як спосіб «вставляти палки в колеса». Це може ускладнити роботу банківської системи, бюрократизувати і уповільнити обслуговування і як наслідок, привести до втрати прибутку.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн