Прогноз НБУ по кредитуванню

Очікування в ніші кредитування на III квартал 2018 року

31.07.2018

Фінанси

Проведене Нацбанком опитування банкірів говорить про готовність банків до активізації процесів кредитування. Про це висловилась більшість опитаних. На поточний момент банки зробили деякі послаблення для населення, згідно з прийнятим законом «про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення кредитування», і в той же час, абсолютно нічого не пропонуючи, в ніші корпоративного бізнес кредитування.

Поточна ситуація

У II кв. кварталі 2018 року банки хотіли збільшити обсяги кредитування населення і бізнесу. Про це говорять статистичні дані, тенденції зростання споживчого кредитування зберігаються вже дев'ять кварталів поспіль, починаючи з 2016 року. На даний момент частка банків, готових наростити обсяги кредитування становить 81%. Серед опитаних респондентів абсолютна більшість впевнені, що якість кредитів буде поліпшуватися: 97% висловилися позитивно про корпоративне кредитування та 95% про споживче кредитування. Більшість респондентів прогнозує приплив депозитів юридичних і фізичних осіб в наступні 12 місяців.

У той же час відзначається високий рівень закредитованості бізнесу. Частка проблемних кредитів збільшилася на 4 п.п. до 49%. Однак боргове навантаження представники малого та середнього бізнесу вважають невисокою.

Кредитування для населення

У II кварталі 2018 року банки пом'якшили стандарти споживчого та іпотечного кредитування в зв'язку з підвищенням конкуренції між кредиторами. Причому, якщо раніше конкуренція спостерігалася тільки між компаніями банківського типу, на сьогоднішній день конкуренцію банкам почали складати і небанківські фінансові установи. Це відноситься до споживчого та іпотечного кредитування.

Банки очікують, що в III кв. кредитні стандарти пом'якшають в споживчому кредитуванні і не зміняться в іпотечному. Поки ж, у II кв. рівень схвалення заявок на споживчі кредити дещо збільшився, на іпотеку - не змінився. Банки, перш за все великі, повідомили про збільшення середнього розміру виданих кредитів.

Очікування в кредитуванні на III квартал 2018 (%)

Посиляться не зміняться пом'якшають
Іпотечні 0,8 88,3 10,9
Споживчі 2,7 69,1 28,3

Попит на кредити збільшився на 37% в споживчому кредитуванні і 26% в іпотечному.

Серед чинників зростання банкіри відзначають наступне:
  • Зниження ставки кредитування
  • Скорочення особистих заощаджень домогосподарств
  • Покращення споживчих настроїв.

Корпоративне кредитування

Стандарти кредитування корпоративного сектора залишалися без змін за період другого кварталу 2018. Відзначається невелике послаблення для дрібного і середнього бізнесу з боку деяких банків. Причинами пом'якшення умов кредитування названі активізація конкуренції між кредиторами і позитивний прогноз розвитку галузі або підприємства.

У наступному кварталі банки не бачать перспектив, які могли б вплинути на поліпшення корпоративного кредитування. Частина банкірів вважає, що стандарти корпоративного кредитування будуть підвищуватися, а значить, очікувати активності в цьому сегменті ринку не доводиться.

Прогноз схвалення заявок в корпоративному сегменті на III квартал 2018 року.

Посиляться не зміняться пом'якшають
В цілому 2,6 92,3 5,1
Кредити малим і середнім підприємствам 3,1 72 24,9
Кредити великим підприємствам 2,6 94,7 2,7
Короткострокові кредити 0,9 91,9 7,2
Довгострокові кредити 5,8 94,2 0
Кредити в національній валюті 0,9 94,1 5
Кредити в іноземній валюті 5,2 94,5 0,2

За даними Національного банку в Україні зменшилася частка проблемних кредитів, за якими вже був оголошений дефолт. Настрої банків щодо кредитування НБУ оцінює щоквартально, проводячи відповідні опитування. Останній за часом з них проходив з 20 червня по 10 липня. У ньому взяли участь кредитні менеджери 63 банків, частка яких в загальному обсязі активів банківської системи становить 98%. У звіті наведено оцінку стану кредитного ринку в II кв. 2018, очікування на III кв. і на найближчі 12 місяців.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн