ліцензія на здійснення фінансової діяльності за кордоном

Тепер фізичні особи офіційно можуть мати закордонні рахунки

21.03.2017

Новини

Нацбанк України в кінці лютого прийняв рішення скасувати обов'язкове ліцензування для фізичних осіб, які виконують операції з грошовими коштами на іноземних рахунках. Раніше користуватися закордонними рахунками могли тільки окремі групи населення: ті, хто вчиться закордоном і ті, хто там працює.

Скасування обов'язкового ліцензування розширило ці групи, тепер особи, які отримують дохід закордоном (зарплати, пенсії, аліменти, дивіденди, спадок і так далі) можуть офіційно відкривати рахунки і користуватися ними. Даний підхід значно спрощує життя фрілансерам, які надають свої послуги за межами України. Для тих, хто торгує фінансовими інструментами на біржі цінних паперів ця новина є чи не самою радісною подією з часу становлення незалежності в 1991 році.

Що було раніше

Історично склалося так, що Україна має радянське коріння і принципи економічного регулювання. Живучи за «залізною завісою» проста людина не мала можливості вести підприємницьку діяльність за межами СРСР, а тим більше мати там рахунки або валюту. В результаті ми опинилися в парадоксальній ситуації. З одного боку, ми всі - і влада, і прості громадяни - зацікавлені в тому, щоб країна заробляла більше валюти. Але діючі норми всіляко цьому перешкоджають. Наприклад, при нинішньому співвідношенні курсів валют, вартості робочої сили та інших основних ресурсів одна з найпоширених схем бізнесу - виробляти що-небудь в Україні та збувати в країнах ЄС. При сучасних можливостях просування через власні сайти або віртуальні торгові майданчики цим з великою вигодою можуть займатися тисячі українських "маленьких" бізнесів і підприємців. Але регулююче законодавство, як і раніше передбачає, що зовнішньоекономічною діяльністю можуть займаються лише великі підприємства.

Сучасні реалії

"У нас дуже повільна та незручна система проведення платежів і розрахунків за операціями купівлі-продажу товарів, у разі, якщо дані товари перетинають кордон. Цікаво те, що механізм контролю всюди один і той же, незалежно від суми угоди, - розповідає Денис Малюська. Дрібні підприємці оперують невеликими партіями товарів, і відповідно, грошей, тому відстежити такі операції складно, через їх величезну кількість - контролюючі органи не в змозі фізично проконтролювати кожну фінансову операцію наших громадян.

Дрібні приватні підприємці оформляють відносини купівлі-продажу шляхом переказу грошей з карткового рахунку на картковий, грошовими переказами або якимись іншими засобами платежу, використання яких для підприємницької діяльності в принципі незаконно. "В реальності у нас виходить якийсь фарс, - каже Денис Малюська. - У нас начебто є офіційна жорстка система контролю операцій з валютою, але на практиці працює інша система - коли фізособи по дрібним операціям та послугам здійснюють свою діяльність поза нею". При цьому, над таким дрібним підприємцем висить дамоклів меч статусу порушника законів, до якого державі просто поки ніколи дістатися.

Що зміниться

В кінці лютого НБУ представив нову концепцію фінансових взаємин наших громадян в іноземними рахунками і валютними заощадженнями, які перебувають в іншій країні. Фізособи отримали можливість працювати без обов'язкового отримання ліцензії від НБУ. За словами заступника голови НБУ Олега Чурія, в ході лібералізації валютне регулювання в Україні стане прозорим, простим і зрозумілим для населення. І взагалі, як обіцяють, за три роки валютне законодавство буде приведено у відповідність до положень Асоціацію між Україною та ЄС, а обмеження на валютні операції і рух капіталу будуть зняті.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн