В єдиному кредитному реєстрі НБУ міститься інформація про більш ніж 80 тисячах боржників
31.01.2019
Нацбанк запустив у роботу кредитний реєстр боржників. Станом на 1 січня 2019 року всі банки зобов'язані передавати в реєстр інформацію про своїх клієнтів, для оцінки ризиків, згідно з прийнятим законом «Про внесення змін до деяких законів України щодо створення та ведення кредитного реєстру Національного банку України та вдосконалення процесів управління кредитними ризиками банків»
У той же час Кредитний реєстр на безкоштовній основі надає банкам можливість отримувати інформацію з реєстру для оцінки платоспроможності потенційних клієнтів при видачі кредитів. Нацбанк здійснює контроль над інформацій що надходить і проводить моніторинг актуальності даних, згідно того ж закону.
Єдиний кредитний реєстр був створений в 2018 році, вже в вересні система запрацювала і банки почали використовувати реєстр при видачі кредитів. Починаючи з 1 квітня 2018 року в реєстр подавалася інформація про фізичних та юридичних осіб, сума заборгованості яких перевищує 100 мінімальних зарплат, що в грошовому еквіваленті дорівнювало 372 тисячі гривень. З 1 липня 2018 року до обов'язкового наповнення реєстру підключився Фонд гарантування вкладів фізичних осіб.
На сьогодні в Єдиному кредитному реєстрі знаходиться інформація про більш ніж 80 тисяч позичальників, з них фізособи - 53,2 тисячі осіб, юросіб - 27,2 тисячі чоловік. Говорячи про інформацію, що міститься в реєстрі, мається на увазі величезний масив даних (докладні дані про позику, сума, термін, валюта, поручителі, заставу, сума прострочення і ін.)
1 січня 2019 року НБУ ввів в роботу дію вимоги підпункту 2 другого розділу закону, згідно якому банки зможуть використовувати інформацію отриману з кредитного реєстру для перевірки своїх клієнтів. Після внесення визначення процедури використання інформації отриманої з кредитного реєстру, банки зможуть почати тестування процедури, а в подальшому, повноцінне використання.
НБУ здійснює контроль і управління реєстром, згідно з нормами закладеним в законі. Один з обов'язків Нацбанку - забезпечення актуальної інформації, що міститься в базі реєстру. Згідно даною вимогою, в 2018 році були модернізовані технічні умови надання банками до Національного банку України звіту про кредитні операції банку з боржником-фізичною/юридичною особою і ведення кредитного реєстру Національного банку України », а також саме програмне забезпечення. Це дозволило підвищити ефективність пошукових систем для отримання інформації з кредитного реєстру. Слід нагадати, що Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо створення та ведення кредитного реєстру Національного банку України та вдосконалення процесів управління кредитними ризиками банків» вступив в силу з 4 березня 2018 року. Згідно з ним, НБУ створив централізований Кредитний реєстр, в якому накопичується інформація про кредитні операції позичальників, заборгованість за якими складає понад 100 мінімальних заробітних плат перед одним банком. Передача банками в Кредитний реєстр інформації про боржників - фізичних осіб здійснюється відповідно до законодавства України, в тому числі з дотриманням вимог Закону «Про захист персональних даних». Позичальники, за якими передані дані до Кредитного реєстру, також мають право отримувати з цього реєстру інформацію про себе і, в разі незгоди з її змістом, вимагати внесення змін до інформації. Сьогодні веб-сервіси, які використовуються при роботі з Кредитним реєстром, що працюють в режимі 24/7.