кредитний реєстр боржників

Верховна Рада прийняла закон про кредитний реєстр боржників

05.03.2018

Фінанси

4 березня набув чинності закон про «створення і ведення кредитного реєстру Національного банку України». Законопроект під номером № 7114-д був прийнятий два тижні тому Верховною Радою України.

Згідно з новим законом НБУ повинен створити і вести реєстр кредитних боржників. Умовою потрапляння в борговий реєстр є величина боргу, яка повинна бути не менше 100 мінімальних зарплат. На сьогоднішній день розмір мінімальної зарплати становить 3723 грн, відповідно, в реєстрі будуть присутні юридичні та фізичні особи, борг яких перевищив цифру 372,3 тис. гривень. Як правило, такі суми боргів є у осіб, що користуються іпотечним кредитуванням, автокредитуванням або це комерційні кредити. Особи, які заборгували за споживчими кредитами або мікрокредитуванням, наприклад, гроші в кредит, до реєстру не будуть вноситься.

Трохи про проблемні кредити

Створення реєстру кредитних боржників покликане знизити ризики банківського комерційного кредитування і зменшити рівень існуючих проблемних кредитів. На сьогоднішній день проблемним кредитами є 56% всіх виданих кредитів. Найбільший рівень боргів показує ПриватБанк з цифрою 174 млрд. гривень, 3,8 млрд. грн. кредитів пов'язаних з банками осіб; 254,8 млрд. грн. кредитів іншим юридичним особам (з них 82% - кредити, видані 20 груп компаній).

Коли запрацює реєстр

Згідно правовим нормам, закон починає діяти через 2 місяці після його публікації в засобах масової інформації. Але як зазначає регулятор, деякі його положення вступлять в силу пізніше. Банки зобов'язані будуть передавати інформацію до реєстру з 1 квітня цього року. Положення про інформацію, яка буде подаватися в кредитний реєстр, і доступ до неї - через шість місяців з дня набрання законом чинності, але не пізніше 31 грудня 2018 року. Передаючи інформацію в кредитний реєстр, банк одночасно повинен буде повідомляти і клієнта, якого стосується проблемний кредит і відповідна інформація з реєстру.

Передана в реєстр інформація повинна бути доступна позичальнику - боржнику. Позичальник має право вимагати внесення правок і змін інформації в реєстр при її неактуальність або не відповідність дійсності.

Використання можливостей реєстру боржників

Натомість переданої в реєстр інформації банки отримають право безкоштовно подавати запит про клієнтів, які подали заявку на отримання кредиту. Очевидно, що такий принцип дозволить знизити рівень ризиків банку при видачі кредитів, перекривши доступ великих боржників до можливості отримати грошові кошти.

Нагадаємо, що практично всі країни Євросоюзу мають подібні реєстри і активно їх використовують при кредитуванні. Більш того, велика частина цих країн пов'язана єдиним стандартом звітності CRS, завдяки якому будь-який її учасник може отримати дані податкових декларацій та історію фінансових операцій своїх громадян в будь-якій країні, яка підтримує стандарт звітності CRS.

Створення і ведення кредитного реєстру боржників - це одна з умов надання макрофінансової допомоги від фонду МВФ. Як висловився Хьюг Мінгареллі, поки не будуть виконані умови відновлення фінансування, зокрема створення кредитного реєстру, зняття заборони на експорт лісу кругляка, запуски системи автоматичної перевірки е-декларацій, перевірка інформації про бенефіциарних власників компаній, Україна не отримає фінансову допомогу.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн