звіт

Яків Смолій відзвітував перед Верховною Радою

20.01.2019

Фінанси

Глава Нацбанку Яків Смолій відзвітував перед Вверховной Радою за діяльність головного фінансового регулятора країни у 2018 році. Смолій подякував депутатам ВР за активну підтримку і участь прийнятті необхідних законів. За 2018 рік спільними зусиллями вдалося відновити макрофінансову стабільність усередині банківського сектора і фінансову стабільність в цілому. Починаючи виступ, Смолій сказав: «Українська економіка продемонструвала максимальне зростання за сім останніх років. Зростання реального ВВП за підсумками трьох кварталів 2018 склало 3,8%, а в цілому, за прогнозами НБУ, економіка виросте на 3,4% ».

В результаті проведення жорсткої монетарної політики, сприятливої ​​цінової кон'юнктури і рекордного врожаю в другому півріччі 2018 року, курс гривні зміг зміцнитися на 1,4%. Це побічно підтверджує, що валютний ринок стабілізується. Ще одним свідченням сприятливої ситуації може свідчити зростання довіри українців до здібностей Національного банку грамотно управляти фінансовим сектором. Українці стали менше панікувати при незначних коливаннях курсу щодо несприятливих економічних і політичних ситуацій.

Зміцнення національної валюти дало можливість направити вільні активи для поповнення міжнародних резервів, а не як раніше, для підтримки курсу гривні. Всього за рік позитивне сальдо під час валютних інтервенцій склало 1,4 мільярда доларів США, які були спрямовані до наших резервів.

Також варто відзначити, що важливу роль в стабілізації фінансової системи зіграло роль нещодавня подія, початок співпраці з Міжнародним валютним фондом за новою програмою Stand By. Фінансова допомога від МВФ дозволила збільшити міжнародні валютні резерви на суму 2,4 мільярда доларів. У підсумку, вдалося збільшити обсяг міжнародних резервів до максимального за останні 5 років рівня. Зараз наші резерви досягли цифри 20,8 мільярдів доларів.

Важливою подією 2018 року стало проведення реформ у фінансовій системі країни, і введення нових правил роботи в банківському секторі. Це і введення щорічної оцінки стійкості банків, проведення стрес тестів для перевірки стійкості банків до можливих коливань. Це дозволило прибрати з ринку проблемні банки, а що залишилися довести до стабільного рівня, провести докапіталізацію, змусити надавати прозорі і зрозумілі звіти про стан усередині банку. У перспективі це повинно позначитися на підвищенні довіри українців до банківської системи і активізувати процеси кредитування.

«Довіра населення до банківської системи зміцнюється, населення збільшило гривневі вклади на 15% за рік, а банки нарешті активізують кредитування. За рік вони збільшили обсяг виданих населенню гривневих кредитів на 31% », - повідомив Я. Смолій. Також він зазначив, що в 2018 році НБУ перерахував до держбюджету 44,6 мільярда гривень прибутку.

Минулий рік запам'ятався ще однією знаменною подією, був прийнятий законопроект «Про валюту і валютні операції», який вступає в силу вже 7 лютого. Це дозволить нормалізувати ринок валютних операцій і зробить його прозорим. У подальшій перспективі це дасть поштовх до зростання інвестицій в бізнес.

У 2019 НБУ буде акцентувати свою увагу на відновлення рівня кредитування до кризового рівня. Висока облікова ставка була встановлена ​​виходячи з ситуації, що склалася в економіці і зростання інфляції. Тепер, коли ситуація стабілізувалася, Нацбанк буде шукати всі можливості для зниження рівня облікової ставки, що в перспективі дозволить здешевити вартість кредитів, а значить активізувати інтерес українців і бізнесу в цій послузі.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн