знакові події

Знакові події 2017 року на ринку фінансових послуг України

12.01.2018

Новини

Минулий рік для ринку фінансових послуг був сприятливим. Незважаючи на складну економічну ситуацію в країні і регулярні струсу банківської системи, ринок фінпослуг практично не постраждав, і навіть збільшив свій капітал. Згідно з інформацією Нацкомфінпослуг, в 2017 році в Україні працювало 2012 фінансовому компаній, загальна капіталізація яких становить 187 млрд. грн. (приблизно 7,8% ВВП країни).

У році що минув можна виділити 5 знакових подій, які вплинули на ринок фінпослуг небанківського типу. Спробуємо перерахувати їх, і проаналізувати вплив змін на ринок.

На початку 2017 року, а в дійсності, в самому кінці 2016 року набули чинності нові правила ліцензування учасників фінансового рику послуг. Згідно з новими правилами, змінилися вимоги до діяльності компаній з урахуванням особливостей кожного типу підприємств. Всім фінкомпаніям довелося заново проходити ліцензування з урахуванням нових вимог. З цього моменту для кожного роду діяльності обумовлені вимоги і сфери діяльності. Отримати нову ліцензію, до слова, безстрокову, змогли тільки близько 70% всіх учасників ринку. Ліцензування було покладено, як і раніше, на Нацкомфінпослуг, з чим дана організація впоралася показово відмінно, усі, хто пройшов ліцензування змогли отримати свої документи в 10-денний термін.

В кінці листопада 2017 вступило в силу Положення про обов'язкові критерії та фінансові нормативи. А також умови, що обмежують ризики діяльності фінансових компаній (розпорядження № 3384). Дане Положення дозволило добитися більш чіткого і зрозумілого процесу подання фінансової звітності. За словами учасників ринку, нові правила зробили процес подачі звітності прозорим для контролюючих органів.

У червні 2017 був прийнятий, та увійшов в дію закон «Про споживче кредитування» № 1734-19. Основне посилання закону - зробити споживче кредитування прозорим і захистити позичальників від несумлінних кредиторів. Відтепер, при укладанні договору споживчого кредитування не повинно бути прихованих комісій, додаткових страховок і платежів, які невідомі клієнту. Кредитор повинен надати клієнту всю інформацію про послугу, зазначити графік і розрахунок внесення платежів і переконається, що клієнт розуміє і приймає на себе відповідальність за взятими зобов'язаннями.

У червні 2017 також був відправлений на доопрацювання в профільний комітет Верховної Ради закон № 6027, який отримав назву «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо підвищення довіри між банками і їх клієнтами» Цей нормативний документ покликаний захистити інтереси кредиторів перед недобросовісними позичальниками. Дана норма дозволить зняти напругу в банківському секторі, знизити кількість неповернень і оздоровити систему кредитування корпоративного сегмента ринку. На жаль, закон все ще знаходиться на стадії доопрацювання, і не вступив в силу.

Ще один документ, який поки що благополучно спочиває в надрах комітетів Верховної Ради - законопроект №2413-a про консолідацію функцій держрегулювання ринків фінансових послуг, більш відомий як Закон "Про СПЛІТ Нацкомфінпослуг". Документ передбачає передачу функцій державного регулювання від Нацкомфінпослуг двом іншим регуляторам - Національному банку і НКЦБФР.

Документ був прийнятий парламентом в першому читанні ще в 2015 році, але з тих пір ця історія застигла на місці. Відродили її зовсім недавно міжнародні партнери України - МВФ, Світовий банк, ЄБРР, USAID та Представництво ЄС в Україні.

На думку міжнародних партнерів, така функціональна консолідація - обов'язкова умова для підвищення рівня нагляду і важливий крок на шляху до інтеграції фінансового сектора України в міжнародні ринки.

Схожі новини

Володимир (26 років)
подана заявка на

2000 грн

Володимир (26 років)
отриманий кредит на

2000 грн